Windows İadesi İçin İzlenecek Yol

1) Öncelikle satıcı firmaya, satın almak istediğiniz bilgisayar ile birlikte Windows işletim sistemini almak istemediğinizi bildirin ve bu konuda alınmış örnek bir mahkeme kararının olduğunu belirtin.

2) Satıcı firma yanaşmazsa, bilgisayarı olduğu gibi satın alın.

3) Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın.

4) Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre içerisinde, en yakın PTT şubesine giderek, Windows işletim sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür, kutu) iade taahhütlü olarak satıcı firmaya gönderin ve işletim sisteminin ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin.

5) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanın fotokopisi ve sitemizde bulabileceğiniz 1. Ankara Tüketici Mahkemesine ait örnek karar ile başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır.

6) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, icra memurlarıyla işletim sisteminin ücretini faiziyle birlikte tahsil edebilirsiniz.

Windows İadesi İçin İzlenecek Yol için 117 cevap

 1. Mustafa der ki:

  Merhaba;
  Kliksa.com sitesi üzerinde satılan Lenovo Z585 model notebook bilgisayarı almak istiyorum. Notebook Windows 8 işletim sistemi ile beraber geliyor. Siteye işletim sistemsiz almak istediğimi, Pardus yükleyeceğimi, İşletim istemi ücretini düşerek satış yapmalarını istediğim bir mail gönderdim. Mailime cevaben isteğimin gerçekleştirilemeyeceğini belirten bir mail gönderdiler. Bu noktadan sonra ben siparişi geçip işletim sistemli olarak bilgisayarı alacağım. Sonrasında ücret iadesi talebimi kliksa.com sitesinden mi yoksa üretici Lenovo’dan mı talep edeceğim?

  • anonim der ki:

   Kliksa.com’un herhangi bir mecburiyeti yok bu konuda, sonuçta onlar üretici firmadan aldıkları ürünü satıyorlar. Free-Dos laptop için üretici firmayla irtibata geçmeniz gerekli. Onlar detaylı bilgiyi sizinle paylaşacaktır.

   • Destan der ki:

    > Kliksa.com’un herhangi bir mecburiyeti yok bu konuda

    Çok yakın bir zamanda aynı durumu Vatan bilgisayarla yaşayan bir arkadaş açtığı davayı kazandı ve Vatan bilgisayar lisans bedelini geri ödedi.

    Böyle bir durumda bilgisayarı aldığınız yere bildirimde bulunmalısınız, üretici firmaya değil, diye çıkarım yaptım ben son olaydan.

    Son dava ile ilgili belgeler yakında yayınlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.