Güncel Windows İadesi Örneği

Ben Vatan Bilgisayar’dan aldığım HP dizüstü bilgisayarım ile birlikte gelen Windows işletim sistemini iade etmek amacıyla Vatan Bilgisayar hakkında Etimesgut Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Şikayetim sonucu hakem heyetinden benim lehime karar çıktı fakat Vatan Bilgisayar ve HP bu karara itiraz ederek Ankara Sincan 1. Tüketici Hakları Mahkemesi’ne dava açtılar. Duruşmada konuya ilişkin bilirkisi raporu istediler. Bu raporu ve dava kararını aşağıda bulabilirsiniz. Bu rapor benim haklı olduğum yönündedir. Bilirkişi raporu çok detaylı bir şekilde hazırlanmış olup birçok farklı yönden konuyu değerlendirmiştir. Rapor tüm itiraz yollarını kapayacak şekilde hazırlanmıştır. Sonucunda hakim bu rapora bakarak kararını verdi ve davayı kazandım.

Bu makaleyi hazırlama sebebim işletim sistemi iadesi için dava açmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmak için bir kılavuz olması ve dava açmaya teşvik etmek amacıyladır. Yardım almak için bana ersoykocak1 [at] gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu konuyla gönüllü olarak ilgilenen avukatlara yönlendirebilirim.

Dava süresince bana yardımcı olan Avukat Umut Şeker ,Avukat Nihad Karslı ve Avukat Mehmet Ardıç’ a teşekkür ederim.

Dava sonucunu ve bilirkişi raporunu bilgisayarı satın aldığınız firmaya, hakem heyetine ya da iş mahkemeye taşınırsa mahkemeye emsal olarak mutlaka sununuz.

Satın alırken işletim sistemini iade etmek istediğinizi ve en son kazanılan bu davayı mutlaka satın aldığınız firmaya söyleyiniz , aksi takdirde şikayette bulunacağınızı belirtiniz.

Bu süreçte neler yapmanız gerektiğini adım adım açıklıyorum :

 • İçinde işletim sistemi kurulu olduğuna yönelik satış sözleşmesi imzalatmak isterlerse imzalamayın.
 • Fatura, garanti belgesi ve bilgisayarın arkasında bulunan lisans etiketini ( yırtmadan çıkarmak mümkünse çıkarın yoksa üzerinde durabilir) muhafaza edin.
 • Aldığınız güne yakın tarihlerde , iade edeceğiniz işletim sisteminin raf fiyatını (indirim ve kampanya uygulanmamış net fiyat) tespit edebileceğiniz belgeler toplayın (ekran görüntüsü, broşür vs..) .
 1. Adım : Bilgisayarı aldığınız firmaya bilgisayarı alırken belirtin ; “işletim sistemini iade etmek istiyorum ve fiyatın üründen düşürülmesini istiyorum aksi taktirde dava açacağım. Buna benzer kazanılmış emsal davalar var .” uyarısında bulunun. Firma bu talebinizi büyük bir ihtimalle ciddiye almayacaktır hatta bilgisayarı size satmamayı bile tercih edebilir. (İnternet üzerinden aldıysanız buna ihtiyaç yok.)
 1. Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın ve bilgisayara format atıp kendi kullanmak istediğiniz işletim sistemini yükleyin.
 1. Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre içerisinde(en iyisi maksimum 1 hafta içinde), en yakın PTT şubesine giderek, Windows işletim sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür, kutu) iadeli taahhütlü olarak durumu anlatan bir mektup yazın(Mektup örneğini vereceğim) ve satıcı firmaya gönderin ,işletim sistemi ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin aksi takdirde Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayette bulunacağınızı belirtin.
 1. Mektubun satıcı firmaya ulaştığına dair belge postacı tarafından size ulaştıktan sonra; satıcı yine olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanızın fotokopisi, fatura, iade ettiğiniz işletim sisteminin orjinal lisansı ile ve kazanılan davaları emsal göstererek başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır. (Tüketici hakları Hakem heyetine yazacağınız dilekçe örneği aşağıda mevcuttur)
 1. Tüketici hakları hakem heyetinden sizin lehinize çıkan karara satıcı firmanın 15 gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu durumdan hiç korkmayın, satıcı firma size dava açacaktır . Dava ile ilgili tebligat gönderilecektir. Bu sadece işi yokuşa sürme şeklidir. Böyle bir durum olduğunda bana ulaşın, ben sizi bu konuyla gönüllü-bedelsiz olarak ilgilenen avukatlara yönlendireceğim.

Bilirkişi Raporu ve Sincan Tüketici Mahkemesi Kararı

http://www.mecburdegilsiniz.com/2013/05/14/windows-iadesi-ornek-iii/

Güncel Windows İadesi Örneği için 56 cevap

 1. quaint der ki:

  Artık bir ürün alırkende sözleşme yapacağız.Sözleşmeye birkaç maddede biz koysak güzel olurdu.Seçenek tabide olsun.Windowstan daha çok kullanılan şu flash playerede bir el atarsanız ne güzel olurdu.Webde ki flash kullanımı bilgisayarda windows kullanımından daha fazla.

 2. mehmet der ki:

  Okullara Fatih projesiyle akıllı tahtalar kuruldu ve tahtalarda Windows ve Pardus kurulu öntanımlı Windows olduğu için Pardusu açmak için klavye gerkiyor. MS ofis 2010 kurulu ve bilgisayarlar virüs kaynıyor. İnşaalah Meb okulda Windows kullanmanın saçmalığını fark eder.

  • muhammet mustafa türkmen der ki:

   ewet aynen katılıyorum

  • Sarp Ert der ki:

   Yıl 2022 ve hala daha linux a geçirilmedi akıllı tahtalar. Ben zaten kendi işimi kurunca hel elemanıma windows u rezil edeceğim ki zaten rezil bir işletim sistemi gerek mavi ekranlar ansızın falan…

 3. Emre der ki:

  Dava açmak zaman kaybı fakat bu illa bir lisanslı işletim sistemi tüketiciye dayatmadır biz bunu kullanmak zorundamıyız illa bize windows veya mac satamazlar kendi seçimimiz olmalı çok mantıklı. Bende yıllardır birçok sebebten linux kullanıyorum ve umarım windows’a geçmem için yeni nedenler çıkmaz karşıma linux kullanmayanlar için dışarıdan ahkam kesmek kolay inanın linux sandığınızdan çok daha fazla iş çıkaran bir sistem ben üretkenliğimi arttırdığını düşündüğüm için linux kullanmaktan yanayım. Ticari bir işletim sistemi kullandığımız zaman her yaptığımız işte bir lisans sorunu yüzünden işin yarım kalması söz konusu..
  Korsan kullanmak ta istemiyorum çünkü korsan her daim virüslerle birlikte gelir ayrıcada kendini hacker sanan kişilerden daha fazla bilgi birikimim var linux güvenli değil diyen arkadaşlar var ancak ticari olmadığı için linux virüs yazanlarca hedef alınmyor.. isteyen linux’u daha güvenli bir hale getirir kullanır firewall vs kurarak üstelik tek kuruş ödeme yapmadan.

 4. yusuf der ki:

  Tebrik ederim hakkını aramışsın ve adalet tecelli etmiştir.

 5. ayşe der ki:

  Bu konu ne hakkında? Tam anlayamadım. Lisanslı işletim sisteminizi lisanssız diye sizden para mı almaya çalıştılar? Biz de bilelim ki ona göre davranalım..

  • Ozan der ki:

   Hayır adam Linux kullanmak istiyor ama ona zorla Windows satıyorlar Windows ile birlikte Windows un parasını kullanmayacağı için haliyle vermek istemiyor olayın özeti bu

 6. ayşe der ki:

  Ve de siz bireysel mi kullanıyorsunuz bilgisayarı,bireylere de davalara açabiliyorlar mı, Türkiye’desiniz de mi böyle oluyor yoksa kurumsal bilgisayarınızda mı lisanssızlık tespit ettiler? Böyle bir durum olabilir mi? Bilgisayarı size satan kurum size lisanssız işletim sistemi mi kurdu?

 7. Ferhat ÖZLEŞ der ki:

  Bu konuda haklısınız millete vergiler dahil bi ton para ödettiriyolar üstelik aldığımız işletim sistemi windows 7 ise bunu 8 e yükseltmek için yine bir lisans almamız gerekiyor.Bu durumda sizi çok destekliyorum. Ayrıca emre arkadaşımda doğru söylüyor microsoft harici bir ton işletim sistemi var en başta linux tabanlı türkler tarafından tasarlanan Pardus işletim sistemimiz var. Mehmet arkadaşımızda doğru söylüyor okullardaki işletim sistemini microsoft yapıcaklarına Pardus yapsalar hem Pardus’ümüze yeni özellikler ve yeni alt yapı belkide Linux tabanı9 kullanılmadan kendine ait güzel bir işletim sistemi yapılabilr.Sonuç biz bu işi dos ortamında format diski oluştururken bile yapıyoruz.Elimizde bize destek bile çıkacak o kadar çok hacker ‘imiz varki vatanı için herşeyi yapan hatta geceli gündüzlü uğraşabilecek bir ton arkadaşı int. sadece faceden bile bulabilir.Ama lanet olsun ki ülkemizdeki bu batıya olan merakımız yüzünden hem onların cihazlarını hemde yazılımlarını kullanıyoruz.Ama şuda bir başka bir bakış acısı Türk olarak hiç bir emeğe saygı duymuyoruz bu bir işletim sistemini lisansız kullanımdan tutunda türk popunun nadide sanatçılarının günlerce uğraştığı müzikleri ücretsiz indirmeye kadar bir gerçektir.

 8. ömer der ki:

  ben freedos alıyorum lenovonun böyle konnular için her laptobunun freedos modeli oluyor. bunu her firma yapmalı ama benim bildiğim sadece lenovo var

 9. isa karaturna der ki:

  Ürün satın alırken opsiyonel olarak işletim sistemi tercihimiz sorulsa.Linux dünyasındaki özgürlüğü ve rahatlığı fark eden kullanıcılar bir daha malum işletim sistemine dönmeyecektir.
  Saygılarımla.

  • Deniz Arda Şen der ki:

   Hayır, Linux çok kararsız, uyumsuz bir işletim sistemi. Bir kere kullandım, kernel panic hatası aldım yani Windows 95 gibi çöküyor. Microsoft Office çalışmıyor. Terminal kullanmak gerekiyor.

 10. hasan uğur der ki:

  Window sadece kişisel bilgisayarlardan kazanmıyor. Örneğin büyük illerimizde sokakta gördüğünüz metrobüs den tutun akıllı trafik sistemleri yada herhangi bir fabrika yada kamu üretim merkezlerinde yapılacak büyük otomasyon işlerinde (100 milyon dolardan başlar) windows işletim sisteminde çalışacak otomasyon programları kullanılır. Ben çok kere şahit oldum sadece windows altında çalışan otomasyon programları toplam ihale bedelinde en az 100 bin dolar tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.