Güncel Windows İadesi Örneği

Ben Vatan Bilgisayar’dan aldığım HP dizüstü bilgisayarım ile birlikte gelen Windows işletim sistemini iade etmek amacıyla Vatan Bilgisayar hakkında Etimesgut Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Şikayetim sonucu hakem heyetinden benim lehime karar çıktı fakat Vatan Bilgisayar ve HP bu karara itiraz ederek Ankara Sincan 1. Tüketici Hakları Mahkemesi’ne dava açtılar. Duruşmada konuya ilişkin bilirkisi raporu istediler. Bu raporu ve dava kararını aşağıda bulabilirsiniz. Bu rapor benim haklı olduğum yönündedir. Bilirkişi raporu çok detaylı bir şekilde hazırlanmış olup birçok farklı yönden konuyu değerlendirmiştir. Rapor tüm itiraz yollarını kapayacak şekilde hazırlanmıştır. Sonucunda hakim bu rapora bakarak kararını verdi ve davayı kazandım.

Bu makaleyi hazırlama sebebim işletim sistemi iadesi için dava açmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmak için bir kılavuz olması ve dava açmaya teşvik etmek amacıyladır. Yardım almak için bana ersoykocak1 [at] gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu konuyla gönüllü olarak ilgilenen avukatlara yönlendirebilirim.

Dava süresince bana yardımcı olan Avukat Umut Şeker ,Avukat Nihad Karslı ve Avukat Mehmet Ardıç’ a teşekkür ederim.

Dava sonucunu ve bilirkişi raporunu bilgisayarı satın aldığınız firmaya, hakem heyetine ya da iş mahkemeye taşınırsa mahkemeye emsal olarak mutlaka sununuz.

Satın alırken işletim sistemini iade etmek istediğinizi ve en son kazanılan bu davayı mutlaka satın aldığınız firmaya söyleyiniz , aksi takdirde şikayette bulunacağınızı belirtiniz.

Bu süreçte neler yapmanız gerektiğini adım adım açıklıyorum :

 • İçinde işletim sistemi kurulu olduğuna yönelik satış sözleşmesi imzalatmak isterlerse imzalamayın.
 • Fatura, garanti belgesi ve bilgisayarın arkasında bulunan lisans etiketini ( yırtmadan çıkarmak mümkünse çıkarın yoksa üzerinde durabilir) muhafaza edin.
 • Aldığınız güne yakın tarihlerde , iade edeceğiniz işletim sisteminin raf fiyatını (indirim ve kampanya uygulanmamış net fiyat) tespit edebileceğiniz belgeler toplayın (ekran görüntüsü, broşür vs..) .
 1. Adım : Bilgisayarı aldığınız firmaya bilgisayarı alırken belirtin ; “işletim sistemini iade etmek istiyorum ve fiyatın üründen düşürülmesini istiyorum aksi taktirde dava açacağım. Buna benzer kazanılmış emsal davalar var .” uyarısında bulunun. Firma bu talebinizi büyük bir ihtimalle ciddiye almayacaktır hatta bilgisayarı size satmamayı bile tercih edebilir. (İnternet üzerinden aldıysanız buna ihtiyaç yok.)
 1. Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın ve bilgisayara format atıp kendi kullanmak istediğiniz işletim sistemini yükleyin.
 1. Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre içerisinde(en iyisi maksimum 1 hafta içinde), en yakın PTT şubesine giderek, Windows işletim sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür, kutu) iadeli taahhütlü olarak durumu anlatan bir mektup yazın(Mektup örneğini vereceğim) ve satıcı firmaya gönderin ,işletim sistemi ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin aksi takdirde Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayette bulunacağınızı belirtin.
 1. Mektubun satıcı firmaya ulaştığına dair belge postacı tarafından size ulaştıktan sonra; satıcı yine olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanızın fotokopisi, fatura, iade ettiğiniz işletim sisteminin orjinal lisansı ile ve kazanılan davaları emsal göstererek başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır. (Tüketici hakları Hakem heyetine yazacağınız dilekçe örneği aşağıda mevcuttur)
 1. Tüketici hakları hakem heyetinden sizin lehinize çıkan karara satıcı firmanın 15 gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu durumdan hiç korkmayın, satıcı firma size dava açacaktır . Dava ile ilgili tebligat gönderilecektir. Bu sadece işi yokuşa sürme şeklidir. Böyle bir durum olduğunda bana ulaşın, ben sizi bu konuyla gönüllü-bedelsiz olarak ilgilenen avukatlara yönlendireceğim.

Bilirkişi Raporu ve Sincan Tüketici Mahkemesi Kararı

http://www.mecburdegilsiniz.com/2013/05/14/windows-iadesi-ornek-iii/

Güncel Windows İadesi Örneği için 56 cevap

 1. April der ki:

  Aynı konu mac ve macbooklardaki macos için de geçerli mi? Macos’u iade edebiliyor muyuz?

  • Doruk der ki:

   T2Linux yani 2018 ve 2020 arası mac’ler için linux desteği var, oradan yükleyebilirsiniz.
   Ama eski intel mac’ler (2006 ve 2015) arası Ubuntu, Arch ve diğer linux işletim sistemini özel sürüm olmayarak yükleyebillirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.